Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale ważny dzień, aby okazywać sobie sympatię, przyjaźń, koleżeństwo. 14 lutego w klasie 1a dominował kolor czerwony, a na dzieci czekały atrakcje pozwalające na dostrzeganie pozytywnych cech w sobie i w innych, zachęcające do okazywania uczuć kolegom, koleżankom. Świętowanie rozpoczęliśmy od zabawnych ćwiczeń z czerwonymi serduszkami i obręczami na lekcji wychowania fizycznego. Następnie w sali lekcyjnej zabawy z balonami wywołały na buziach dzieci uśmiechy wzajemnej sympatii. Na koniec gospodarze klasy wręczali własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe, a rozdawaniu towarzyszyła wielka dawka emocji, zarówno ze strony nadawców jak i adresatów. Zwyczaj obchodzenia walentynek dołączy do tradycji naszej klasy, ponieważ jest to ciekawy sposób na wzmocnienie pozytywnych relacji koleżeńskich.
Walentynki – co to był za dzień!
- 23
Dzień Bezpiecznego Internetu 2025
- 53
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Różnorodne przedsięwzięcia realizowano w dniach 3-14 lutego, a Dzień Bezpiecznego Internetu odbył się 11 lutego 2025 roku.
W programie znalazły się:
- zajęcia edukacyjne o tematyce cyberprzemocy i bezpiecznym poruszaniu się w Internecie,
- zajęcia psychoedukacyjne „Jak, gdzie, kiedy uczyć dzieci bezpieczeństwa w sieci?
Opracowanie i przeprowadzenie ankiety dla rodziców,
- szkolenie online dla rodziców „Uzależnienie od internetu, telefonu komórkowego i gier komputerowych – jak przeciwdziałać, na co zwracać uwagę – Polskie Centrum Profilaktyki w Krakowie,
- przedstawienie profilaktyczne „Ściema 2.0, czyli pułapki Internetu”,
- oglądanie filmu o bezpieczeństwie w sieci w klasach VII-VIII w ramach kampanii
”Wiem co robić” realizowanej prze KPP w Kutnie,
- spotkanie z policjantem i udostępnienie książki „Tajemnicza sieć pająka” uczniom
klas VIII,
- webinary dla nauczycieli i lekcje dla uczniów saferinternet.pl,
- wystawa „Bezpieczni w sieci” oraz wystawa pokonkursowa ”Aktywujemy EKO wirusy”
- zajęcia „ Tylko kliknąłem – bezpieczeństwo dziecka w sieci”, „Kodowanie nie jest trudne! –
ozoboty” – współpraca z Biblioteką Pedagogiczną w Zgierzu, filia Kutno.
- konkurs dla uczniów klas I-VIII pt. ”Aktywujemy EKO wirusy” ,
- plakat nt. zasad bezpiecznego korzystania z Internetu „Każdy może być bezpieczny w sieci” tworzony przez uczniów klas IV,
- prezentacja multimedialna „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu „tworzona przez
uczniów klas V-VIII.
- turniej sportowy „ Zdrowe, aktywne Sieciaki” dla uczniów klas I-III.
Wszyscy wiemy, że Internet ma zarówno wiele zalet jak i wad, a to święto przypomina nam,
że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Nigdy nie powinniśmy zapominać o wielu pułapkach i zagrożeniach czyhających w nim.
Organizatorzy DBI w szkole: M.Andrysiewicz, H.Hetmaniak, A.Jakubowska, A.Kałużna
Kino Sferyczne
W dniu 30 stycznia 2025 roku do naszej szkoły zawitało objazdowe Kino Sferyczne. Podczas seansu filmów pt. „Zaczarowana rafa” klasy 1-3 i „Expedycja Raff” klasy 4 - 6 uczniowie poznali w jaki sposób koralowce rosną, odżywiają się , rozmnażają i wspierają ponad 25% wszystkich organizmów morskich na Ziemi. Celem filmów było przybliżenie sekretów ekosystemów morskich na świecie, w tym wpływu zmian klimatu, niszczenia siedlisk i przełowienie.
Dla uczniów klas 7 – 8 przewidziano film „Jak powstało życie”, który prezentował początki życia we Wszechświecie, formowanie się gwiazd i Układu Słonecznego oraz początki życia na Ziemi. W filmie można było znaleźć informacje na temat Wielkiej Zagłady oraz o poszukiwaniu oznak egzystencji poza Ziemią.
Dzięki zaawansowanej technologii uczniowie mieli możliwość odkrywania tajemnic ekosystemów morskich i kosmosu bez wychodzenia ze szkoły.
"Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga"
- 4
23 stycznia odbyły się ósme zajęcia teatralno-artystyczne "Teatralni" realizowane w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych "Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga". Spotkanie dotyczyło pracy nad scenariuszem przedstawienia teatralnego oraz przydziałem ról. Uczestnicy wcielili się w swoje role, nanieśliśmy poprawki oraz odegraliśmy bardzo zabawne scenki, które będziemy mogli zaprezentować już w czerwcu.
Zajęcia prowadziła pani Emilia Dymkiewicz.
Zajęcia artystyczno - teatralne "Teatralni". "Burza mózgów"
- 5
13 stycznia odbyły się kolejne zajęcia artystyczno - teatralne "Teatralni" w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych "Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga". Podczas zajęć wybieraliśmy najciekawszy scenariusz przedstawienia oraz pracowaliśmy nad jego modyfikacją. Panowała prawdziwa "burza mózgów". Ćwiczenia pozwoliły nam doskonalić twórcze myślenie, rozwijać wyobraźnię i doskonalić umiejętności redagowania scenariusza. Zajęcia prowadziła pani Ewelina Kwiatkowska.
Sztafeta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kutnie
Nasi uczniowie z klasy 5a, 2a i 1b wraz z nauczycielami wzięli aktywny udział w Sztafecie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kutnie. W sztafecie wzięły udział 3-osobowe drużyny, które biegały po pętli na terenach rekreacyjnych nad Ochnią. Atomsfera była radosna, a każdy uczestnik otrzymał pamiatkowy medal. To niezwykłe wydarzenie było okazją do wspólnego działania na rzecz potrzebujących oraz promowania wartości takich jak solidarność, zaangażowanie społeczne i zdrowego stylu życia. Każdy przebyty metr był krokiem ku lepszemu jutru i wsparciem dla zdrowia dzieci i dorosłych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich wysiłek, energię i uśmiechy! Razem możemy więcej!
Dzień Babci i Dziadka w 1a
- 12
Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku, dlatego w dniu 21 stycznia w klasie 1a odbyła się uroczystość z tej okazji. Na twarzach dzieci widać było radość oraz skupienie, ponieważ dziadkowie to wyjątkowe i bardzo kochane osoby w życiu każdego dziecka. Wnuczęta zaprezentowały program artystyczny składający się z wesołych scenek słownych, piosenek, tańców, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Licznie przybyli dziadkowie z dumą i wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek.
Wigilia w 8a
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy moment w roku. W tym czasie spotykamy się z bliskimi oraz składamy sobie życzenia.
16 grudnia 2024 roku uczniowie klasy 8a wraz z Rodzicami i wychowawcą spotkali się przy wigilijnym stole. Był to wyjątkowy wieczór. Cała społeczność klasowa złożyła sobie życzenia, podzieliła się opłatkiem, by później zasiąść do wieczerzy wigilijnej. Zwieńczeniem wieczoru było wspólne kolędowanie.
Technika pantomimy - zajęcia w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych
- 39
18 grudnia odbyły się piąte zajęcia teatralno-artystyczne "Teatralni" realizowane w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych "Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga". W trakcie spotkania uczniowie poznali podstawy techniki teatralnej, jaką jest pantomima. Dowiedzieli się na czym polega praca mima, ćwiczyli również ekspresję i gestykulację w formie zabawy – wyjaśniali wylosowane hasła wyłącznie za pomocą gestów, mimiki i mowy ciała.
Zajęcia z pantomimy miały na celu rozwinąć wyobraźnię, poprawić zdolność komunikacji poza salą warsztatową, uwrażliwić oraz przede wszystkim dać dużo dobrej zabawy i dawkę śmiechu i to nam się chyba udało😁
Zajęcia prowadziła pani Emilia Dymkiewicz
Warsztaty świąteczne klasy 1c
- 8
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Wszystkie przygotowania, strojenie choinki, dekorowanie pierników oraz zapach pomarańczy, budują świąteczny klimat.
Dnia 13 grudnia 2024 r. o godzinie 15:00 w sali uczniów klasy 1c zagościła również świąteczna atmosfera. Odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe z udziałem rodziców, rodzeństwa i dziadków.
Celem spotkania było wspólne wykonanie stroików świątecznych oraz ozdób choinkowych.
Wszyscy z zapałem wykonywali piękne dekoracje, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Podczas spotkania powstało dużo pięknych prac, które zostały przekazane na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy. Ponadto rodzice przygotowali świąteczny poczęstunek dla uczestników. Warsztaty były doskonałą okazją do świetnej zabawy i spędzania czasu w rodzinnym gronie.
Serdecznie dziękuję rodzicom za tak liczne przybycie i wspólnie spędzony czas oraz aktywne włączenie się w przygotowanie świątecznych warsztatów. Z pewnością stanie się to naszą klasową tradycją.
Wychowawczyni klasy 1c Małgorzata Wilanowska
Szlachetna paczka
- 7
Dziękujemy wszystkim uczniom, Rodzicom i pracownikom szkoły,
którzy przyłączyli się do akcji
Szlachetna Paczka.Z radością przekazujemy informację, że przygotowana przez naszą szkołę paczka, w dniu 15.12.2024 r. została dostarczona do Magazynu!
Stamtąd pojechała do wybranej przez nas Rodziny .
Za zebraną kwotę zakupiliśmy niezbędne artykuły: kołdry, poduszki, pościel, koce, ręczniki, słodycze, żywność, środki czystości, kartę podarunkową do składu opału. Zrealizowaliśmy potrzeby wskazane jako najważniejsze, ale nie tylko!
Szacujemy, że w przygotowanie tej pomocy zaangażowało się aż 400 osób!Pakowaniem i ozdabianiem paczek zajmowali się uczniowie z klasy 7a.
Przygotowanie Szlachetnej Paczki było niesamowicie łączącym doświadczeniem. Nauczyciele, rodzice, uczniowie – działając razem potwierdziliśmy, że dobro to wynik dzielenia. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie.
Obdarowana Rodzina przekazała dla wszystkich serdeczne podziękowania i słowa ogromnej wdzięczności za nasze zaangażowanie oraz chęć niesienia pomocy innym.
Szkolni koordynatorzy akcji:
Anna Jakubowska, Barbara Marska
Żywa lekcja przyrody
17 grudnia odbyła się w naszej szkole lekcja przyrodnicza, podczas której uczniowie klas IIC i IIIB mieli możliwość bliższego poznania małego zwierzątka- surykatki. To mały ssak drapieżny zamieszkujący południową część Afryki głownie pustynię Kalahari.
Te i wiele innych bardzo ciekawych informacji uczniowie usłyszeli podczas wspaniałego spotkania. Każdy mógł surykatkę dotknąć i zrobić sobie zdjęcie. To była naprawdę super przygoda z żywym zwierzątkiem, widzianym dotychczas tylko w telewizji lub zoo.
Mikołajki w 3a
- 28
6 grudnia uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią Violettą Korzuchowską z radością kontynuowali świąteczną tradycję, piekąc aromatyczne pierniki w Różanym Bistro. Własnoręcznie wałkowali ciasto i przy pomocy foremek wykrawali różnorodne kształty, wkładając w to mnóstwo serca. Zapach świeżo pieczonych pierniczków wypełnił cały park wokół cukierni wprowadzając wszystkich w magiczny nastrój. Pieczenie pierników i ozdabianie ich przyniosło dzieciom ogromną frajdę, a efekty ich pracy zachwycały – pierniczki były zarówno piękne, jak i niezwykle smaczne! To był dzień pełen radości i świątecznej atmosfery✨.
Pierwsza pomoc w klasach I-III
- 6
Nasza szkoła przyłączyła się do programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Koordynatorkami programu są Pani Dominika Pasternak i Olga Waliszewska, które w grudniu zorganizowały kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla klas 1.
W styczniu i lutym odbędą się zajęcia dla uczniów klas II i III, obejmujące zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Dzięki ciekawym metodom nauczania uczestnicy mieli możliwość poznania zasad udzielania pomocy i wezwania służb ratunkowych. Ważnym elementem szkolenia były ćwiczenia praktyczne, podczas których każdy uczeń mógł przećwiczyć techniki ratunkowe na fantomie.
Zajęcia te maja na celu oswajanie dzieci z koniecznością niesienia pomocy poszkodowanym już od najmłodszych lat. Uczniowie uczą się odpowiedniego zachowania w sytuacjach zagrożenia życia, poprawnego zgłaszania wypadków przez telefon oraz wykonywania podstawowych czynności ratunkowych. Dzięki tym warsztatom kształtujemy w młodych ludziach odpowiedzialność za siebie
i innych, a także świadomość, jak ważne jest niesienie pomocy w trudnych sytuacjach.
Konkurs plastyczny na kartkę bożonarodzeniową "Świąt magia i blask"
- 5
Kutnowski Dom Kultury ogłosił zwycięzców konkursu plastycznego na kartkę bożonarodzeniową "Świąt magia i blask". Wśród nich znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:
🌲Anna Gasik kl. 4b
🌲Filip Mijas kl.6a
🌲Hanna Grabowska kl.7a
🌲Hanna Nykiel kl.1a
🌲Kacper Mijas kl.5a
🌲Natalia Tył kl. 4b
🌲Tymoteusz Politański kl. 6b
Serdecznie gratulujemy 🎅🌲⛄️☃️❄️🎄🎁
XVIII Kutnowski Konkurs Kolęd i Pastorałek
- 6
12 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVIII Kutnowskim Konkursie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez Kutnowski Dom Kultury.
Jury wyróżniło i nagrodziło następujących wykonawców:Kategoria klas 1-3:
🎤Duet: Lena Krakos, Maja Anioł kl. 1b
🎤Nikola Wódka kl. 2c
🎤 Tercet: Blanka Szymańska, Hanna Dymkiewicz, Nina Smolczewska kl. 2aKategoria klas 4-8
🎤 Jakub Andrzejewski kl.4b
Gratulujemy I życzymy dalszych sukcesów 🤩🥳👍Odczytanie werdyktu i wręczenie nagród odbędzie się w dniu 22 grudnia podczas Wigilii Miejskiej o godzinie 16:00 na Placu Wolności. 16:00- werdykt Jury i wręczenie nagród
16:30 Koncert Laureatów
VI Integracyjny Turniej Gier Planszowych
- 6
Dnia 06 grudnia 2024 r. reprezentacja naszej szkoły (Anna Kaczor, Weronika Sochacka, Piotr Ciupa) wzięła udział w VI Integracyjnym Turnieju Gier Planszowych.
Organizatorem tego wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 w Kutnie.
Uczestnicy rywalizowali o tytuły Mistrza w poszczególnych grach, tj. Chińczyk, Jenga, Rummikub.
Gratulujemy uczennicy klasy 5b Annie Kaczor, która zdobyła tytuł Mistrza w grze Jenga.
Imprezie przyświecała idea integracji i wspólnej zabawy.
Mikołajki w kutnowskim szpitalu na oddziale Pediatrii i Zakładzie Opiekuńczo –Leczniczym
- 2
Nasza szkoła włączyła się do miejskiej akcji: „Mikołajki w kutnowskim szpitalu na oddziale Pediatrii i Zakładzie Opiekuńczo –Leczniczym”. W dniach 27.11 2024r. do 04.12.2024r. trwała zbiórka dla dzieci: kolorowanek , kredek i mazaków oraz dla seniorów: środków higienicznych ( szampony, żele ). Cała społeczność szkolna z zaangażowaniem uczestniczyła w akcji. W dniu 06.12.2024r. wolontariuszki Szkolnego Koła Wolontariatu uczennice kl. VIII B: Julia Nowacka i Anna Tyl wraz z opiekunem p. A. Jakubowską uczestniczyły w akcji przekazania darów w Kutnowskim Szpitalu. Otrzymaliśmy podziękowania od organizatorów akcji oraz od zarządu i dyrekcji szpitala.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!!
Jak mówić o niepełnosprawności
- 7
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Jak mówić o niepełnosprawności", w projekcie biorą udział klasy I a i I b. Pierwsze zajęcia odbyły się w listopadzie a ich tematem był Międzynarodowy Dzień Niesłyszących i Języka Migowego. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. "Szymon i kosmiczne aparaty", wzięli udział w zabawie "Co mówię?", a także "Migamy", która polegała na nauce znaków w języku migowym tj "Dzień dobry", "Do widzenia", "Przepraszam", "Proszę", "Dziękuję". Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna przedstawiająca motyla, który jest symbolem osób niesłyszących i języka migowego 🦋🦻🏻Koordynatorem realizacji projektu w naszej szkole jest pedagog specjalny p. Edyta Michalak
"Opowieść wigilijna"
- 5
W dniu 3 grudnia 2024 roku uczniowie klas 6a, 7a, 7b, 8a i 8b pod opieką p. Moniki Piastowskiej–Szymczak, p. Eweliny Kwiatkowskiej, p. Emilii Dymkiewicz i p. Gracjana Wiśniewskiego uczestniczyli w wycieczce do Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Obejrzeli spektakl pod tytułem „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa.
Jest to klasyczna, ponadczasowa lektura, której szczególną moc odczuwamy w okresie bożonarodzeniowym, ale której wymowę powinien bez wątpienia uosabiać każdy dzień roku.
Spektakl dotyka spraw najważniejszych i zadaje pytanie, co dziś znaczy być dobrym i uczciwym człowiekiem. To z kolei w dzisiejszych, bardzo trudnych czasach, którymi rządzi osamotnienie, pośpiech i konsumpcjonizm, wydaje się szczególnie zasadne i powinno skłaniać do refleksji nad kondycją współczesnego człowieka.
Teatr Arlekin po raz kolejny zachwycił nas nietuzinkową scenografią, ścieżką dźwiękową oraz lalkami. Z pewnością wrócimy w to miejsce na kolejny spektakl.
Archiwum Aktualności