• Eko-mat drużyna klasy IIa i IIIa obchodzi Dzień Ziemi

• Ziemia to dom ludzi, zwierząt i roślin. Działalność człowieka doprowadza do dotkliwych zanieczyszczeń powietrza, wody, ziemi. 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, święto przypomina o  konieczności dbania  o najbliższe środowisko. Uczniowie klasy 2a i 3a zrealizowali w ramach innowacji pedagogicznej z zakresu edukacji ekologiczno-matematycznej „Eko-mat drużyna – liczę, badam, obserwuję ” szereg działań promujących ideę ochrony środowiska:

- realizowały zajęcia tematyczne w oparciu o scenariusze Ministerstwa Klimatu
            i Środowiska „Przyjaciele klimatu – zmiany klimatyczne”,

- wykonywały interaktywne ćwiczenia na platformie edukacyjnej Ministerstwa Klimatu
            i Środowiska www.eksperymentarium,

- eksperymentowały i prowadziły doświadczenia: Woda i energia w domu, sposoby jej oszczędzania, Ochrona wód, praca oczyszczalni,

-  prowadziły obserwacje w terenie,

-  szukały odpowiedzi na pytanie: Jakie działania sprzyjają ochronie Ziemi?

- przygotowały i przedstawiły inscenizację o tematyce przyrodniczo – ekologicznej M. Strzałkowskiej "Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny" ,

- grały w ekologiczne gry planszowe „Była sobie ziemia, ekologiczne miasto”, „Kolorowy świat odpadów”,

- oglądały film o tematyce ekologiczno – przyrodniczej „Dzień Ziemi”,

- wykonały prace plastyczne Ziemia – mój dom, Dbamy o naszą planetę,

-  aktywnie uczestniczą w akcji charytatywnej - zbiórka nakrętek,

-  wykonały prace konkursowe – Eko przedmiot użyteczny z odpadów,

Podsumowując wyżej wymienioną tematykę wzięły udział w teleturnieju – Dzień Ziemi.

Pamiętajcie! Każdy z nas może i powinien prowadzić ekologiczny styl życia, który polega  na zgodzie z naturą i troszczeniu się o przyrodę.

• Jajo, kura i zajączek

• W poniedziałek w klasie IA odbyły się warsztaty pt ,,Jajo, kura i zajączek , wielkanocny to początek. Panie z Zagrody Edukacyjnej ,,Siedlisko Besiekiery, bardzo ciekawie opowiedziały jak wygląda życie w kurniku, skąd się bierze jajko,oraz przybliżyły cykl rozwoju kurczaka. Następnie dzieci wykonywały jajko- kurczaka z siana. Wielką, dodatkową atrakcją były małe ,żywe kurczaczki, które panie przywiozły ze sobą. Dzieci obserwowały jak kurczątka śpią w koszyku, jedzą karmę i piją wodę. Mogły poznać małego skrzydlatego przedstawiciela ptaków grzebiących w gospodarstwie wiejskim. Było to bardzo ciekawe, wesołe i twórcze spotkanie.

• Sukces w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego w I LO w Kutnie

• Kolejny sukces językowy należy do naszej uczennicy Zofii Zapały z klasy VIII a, która w dniu 31 marca zdobyła II miejsce w XIX Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego, zorganizowanego przez I LO im. Gen. H. Dąbrowskiego w Kutnie. Serdecznie gratulujemy wygranej i dziękujemy za tak wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły!

• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.

Społeczność naszej szkoły aktywnie uczestniczyła w tym ważnym wydarzeniu. Uczniowie klas starszych przygotowali tablice informacyjne i aktywne puzzle propagujące wiedzę na temat autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem ubraliśmy się na niebiesko.

Dzieci z klasy 2a z wychowawczynią p.H.Hetmaniak i pedagogiem p.E.Michalak uczestniczyły w Niebieskim Marszu zorganizowanym przez Fundację Niebieski Wiatrak. Marsz rozpoczął się pod kościołem pw. św. Wawrzyńca, przeszedł przez Plac Wolności, ul. Królewską i dotarł na Plac Piłsudskiego. Tam policjanci, którzy dbali o bezpieczeństwo uczestników marszu, przygotowali mini-miasteczko bezpieczeństwa, były także animacje i wspólna zabawa.

Wierzymy, że takie działania będą budowały wrażliwość społeczną na potrzeby osób ze spektrum autyzmu.

• Eliminacje do konkursu "Pięknie być człowiekiem"

• Dnia 30 marca odbyły się w naszej szkole szkolne eliminacje
            XLIV edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży  im. Janusza Korczaka Pięknie być człowiekiem.
            Tematem tegorocznej edycji konkursu były utwory Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry. Jury kunkursu miało niemały problem z wyłonieniem laureatów, ponieważ wszyscy recytatorzy zaprezentowali się wspaniale. Naszą szkołę na eliminacjach powiatowych w Miejskiej i Publicznej Bibliotece w Kutnie będą reprezentować zdobywcy I, II i III miejsca: Nel Strębska z klasy Ib, Karolina Bis z klasy III b i Szymon Gutarowski z klasy Ia.
            Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom!

• II miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Ortograficznym „ORTOKRÓL”

•    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Turnieju Ortograficznym „ORTOKRÓL” zorganizowanym w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie.

W turnieju wzięło udział sześć kutnowskich szkół podstawowych. Uczniowie rywalizowali ze sobą w trzyosobowych zespołach. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Amelia Michalak – klasa Va, Hanna Grabowska – klasa Va, Dawid Pasek – klasa Vb. Uczniowie wykonywali różnorodne zadania ortograficzne, które obudziły ducha rywalizacji. Było mnóstwo uśmiechu i dobrej zabawy. Po zaciętej walce zdobyliśmy II miejsce.

• Wspaniała biżuteria

• Podczas zajęć artystycznych w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” wykonywaliśmy biżuterię. Do jej wykonania użyliśmy różnych materiałów, np. filcu, koralików, guzików, sznurka  oraz drewnianych elementów, które zostały pomalowane i polakierowane. Powstały śliczne broszki - kotki, kolorowe bransoletki oraz kolczyki.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac, która znajduje się w gablotach na holu szkoły.