- ZEBRANIA Z RODZICAMI 15 listopada 2022 r.
- Zakończenie roku szkolnego 2022
- Rekrutacja 2022/2023
- Konsultacje indywidualne 12.04.2024r.
- Informacja o obiadach
- Zimowa przerwa świąteczna
- Czas kwarantanny
- Jak skutecznie uczyć się w domu?
- Co robisz, gdy się martwisz?
- Techniki radzenia sobie ze złością
- Empatia - czym jest i czy można się jej nauczyć?
- Dziennik Izolacji
- Mindfulness - sposób na stres i negatywne emocje
- "Gdy rodzice się kłócą..."
- "Osobisty plan awaryjny" informacja z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego
- Uwierz w siebie!
- Planowanie zaległości
Planowanie zaległości
Powolutku zbliża się koniec tego nietypowego roku szkolnego. W dziennikach zaczynają pojawiać się pierwsze propozycje ocen końcoworocznych.
To „gorący czas” nie tylko dla pedagogów, ale przede wszystkim dla uczniów, którzy z jakiegoś powodu przegapili poprawy kartkówek, prac klasowych, sprawdzianów, testów...
Podczas stacjonarnej nauki mieliście szansę osobiście porozmawiać z nauczycielem i poprosić o możliwość poprawy oceny. Teraz, pomimo trwającej pandemii, będzie podobnie.
Pamiętajcie, że już od tego tygodnia w szkołach odbywają się konsultacje dla uczniów (w bieżącym tygodniu uczniowie z klasy VIII, w kolejnych tygodniach również uczniowie z pozostałych oddziałów). Dalej macie także możliwość kontaktu on-line ze wszystkimi nauczycielami.
Jeśli w trakcie zdalnej nauki zdarzyło się Wam zapomnieć o odesłaniu pracy w wyznaczonym terminie, nie wypełnić testu sprawdzającego wiedzę, albo oddaliście pracę, ale nie dostaliście satysfakcjonującej Was oceny, nie wszystko jest już stracone!
Dla osób, które chcą poprawiać stopnie lub nadrabiać zaległości, ale czasami mają problem z zapamiętaniem, tego co jeszcze muszą zrobić, przesyłam "Planer moich zaległości". Możemy wpisywać w niego również przyszłe obowiązki, które są jeszcze przed Wami.Jak go wypełniać?
- Na początek, w pierwszą kolumnę skrótowo wpisujemy zaległą sprawę, np. "Sprawdzian z matematyki".
- Druga kolumna to pytanie: "Co należy wykonać?" - odnosząc się do podanego przykładu: "Napisać sprawdzian z pól trójkątów".
- Idąc dalej, trzecia kolumna powinna być wypełniona konkretnymi czynnościami/ umiejętnościami, które musicie opanować, żeby udało się Wam np. napisać sprawdzian z pól trójkątów, czyli: "Nauczyć się wzorów na pola trójkątów" / "Przypomnieć sobie zadania na temat pól trójkątów", „Poprosić Pana od matematyki/kolegę/mamę/tatę o wyjaśnienie jak wykonać dane zadanie”.
- W czwartej i piątej kolumnie należy KONIECZNIE wpisać DATY. Dlaczego to takie ważne? Jeśli zapiszemy "jutro wieczorem" albo "w wolnej chwili", to będziemy odkładać wykonanie tej czynności na przysłowiowe „wieczne nigdy”, bo przecież jutro będzie i jutro… i pojutrze… i w następne dni…
Konkretny termin zwiększa naszą motywację i mobilizuje nas do pracy.- Ostatnia kolumna to efekt włożonego przez nas wysiłku w wykonanie zadania, czyli odpowiedź na pytanie: „Po czym rozpoznam, że zaległa sprawa została już zrealizowana?”. W nawiązaniu do naszego przykładu, mogłoby to być, np. "Po otrzymaniu dobrej oceny".
- Przy dwóch kolumnach znajdują się wąskie paski. Służą one do odznaczenia danego etapu realizowania zaległej sprawy, np. jeśli nauczę się pól trójkątów konkretnego dnia (zapisanego w kolumnie), odhaczam, że mam to już za sobą. To samo robię, kiedy napiszę zaległy sprawdzian w zaplanowanym wcześniej dniu. Dzięki temu na bieżąco widzimy postępy naszej pracy.
Żeby łatwiej było Wam zrozumieć całą konwencję, załączam tabelę z wpisanymi przykładami. Wykorzystajcie ją jako inspirację przy tworzeniu Waszych planerów.
Dobra organizacja to podstawa. Trzymam za Was kciuki!
Opracowała: Magdalena Florczak - psycholog