- ZEBRANIA Z RODZICAMI 15 listopada 2022 r.
- Zakończenie roku szkolnego 2022
- Rekrutacja 2022/2023
- Konsultacje indywidualne 12.04.2024r.
- Informacja o obiadach
- Zimowa przerwa świąteczna
- Czas kwarantanny
- Jak skutecznie uczyć się w domu?
- Co robisz, gdy się martwisz?
- Techniki radzenia sobie ze złością
- Empatia - czym jest i czy można się jej nauczyć?
- Dziennik Izolacji
- Mindfulness - sposób na stres i negatywne emocje
- "Gdy rodzice się kłócą..."
- "Osobisty plan awaryjny" informacja z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego
- Uwierz w siebie!
- Planowanie zaległości
Mindfulness - sposób na stres i negatywne emocje
Mindfulness tłumaczone jest w języku polskim jako „uważność”. W praktyce jest to trening świadomości, który polega na celowym skierowaniu swojej uwagi na to, czego doznajemy w danej chwili, czyli tu i teraz.
Ludzie często tkwią w swoich myślach, roztrząsają to, co już było, albo zamartwiają się tym, co dopiero będzie. Uważność pomaga skupić się na teraźniejszości i poprawić jakość naszego życia, pomimo doświadczanego codziennie stresu związanego np. z nauką, z relacjami, sytuacją rodzinną, brakiem samoakceptacji i wieloma innymi trudnościami dnia codziennego.Jakie korzyści płyną z praktykowania uważności?
1. Poprawa koncentracji uwagi, cierpliwości i wytrwałości – dzięki nim nauka staje się bardziej efektywna, co przekłada się na osiągnięcia edukacyjne oraz wykonywane obowiązki.2. Zwiększenie równowagi emocjonalnej i odporności na stres – rozwija umiejętność panowania nad emocjami, wyciszania się w trudnych chwilach, umożliwia znalezienie alternatywnych rozwiązań istniejących problemów (spojrzenie na nie z dystansu).
3. Pozytywnie wpływa na samoocenę, poczucie własnej skuteczności i samopoczucie – dzięki uważności jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć samych siebie, jak również innych ludzi, co z kolei łączy się z budowaniem bardziej satysfakcjonujących relacji z ludźmi.
Co ważne praktyka uważności nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Treningi można przeprowadzać w każdym miejscu, o każdej porze. Wystarczy kilka do kilkunastu minut dziennie.
Przed Wami przykładowe ćwiczenia: „7 uważnych kroków” i „Zmysły”.
Podczas treningów mindfulness oddychajcie przez nos (możecie również przykleić język do podniebienia – jeśli Wasza uwaga się rozproszy od razu zauważycie, że język się od niego odkleił).Spróbujcie – warto!
Opracowała: Magdalena Florczak - psycholog