- Lekcja astronomii w Toruniu
- Spotkanie z alpinistą
- Ślad wodny oraz licznik CO2
- O energii
- Warsztaty ekologiczne.
- Z wizytą w Rogowie
- Film o tematyce przyrodniczej
- Z Erasmusem na Wegrzech
- Nowe krzewy i drzewa przed szkołą
- Sprzątanie podwórka szkolnego
- Wyniki konkursu fotograficznego i plastycznego.
- Ekologicznie w Gimnazjum nr 1
- Czym jest ekologiczny ślad?
- EKO-Qiuz
- "Erasmusowa" zbiórka makulatury.
- Eko –jarmark i Eko-wystawa
- Wizyta w Rumunii
- O kosmosie
- Światowy Dzień Wody 22 marca
- Dzień Ziemi
- Spotkanie protow - dzień piąty
- Spotkanie projektowe - dzień czwarty
- Spotkanie projektowe - dzień trzeci
- Spotkanie projektowe - dzień drugi
- Spotkanie projektowe - dzień pierwszy
- Turcja
- Logo projektu wybrane
- Projekt Erasmus+
Wizyta w Rumunii
Już drugi rok trwa w Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kutnie realizacja unijnego programu edukacji młodzieży Erasmus+. Partnerami naszej szkoły są szkoły z Węgier, Rumunii i Turcji.
Na początku października, grupa złożona po połowie z uczniów i nauczycieli, poleciała na sześciodniowe spotkanie projektowe do Rumunii.W wyjeździe uczestniczyły: p. Iwona Kraska Tęgos, p. Grażyna Mojsiej, p. Małgorzata Dyicińska, p. Marzena Majtczak, p. Beata Majda-Szumigalska oraz pięć uczennic klas trzecich.
Organizatorem i gospodarzem tym razem była szkoła Colegiul Tehnic Energetic Dragomir Hurmuzescu w mieście Deva, w Transylwanii, zachodniej części Rumunii.
Projekt Öko-Brücke (Eko-Most) tym razem koncentrował się wokół obchodów Dni Kosmosu, ale też, jak przez cały czas realizacji, wokół ekologii, szacunku dla środowiska, poznania odrębności i folkloru poszczególnych krajów, integracji młodzieży ponad granicami.
Gospodarze, po uroczystej gali powitalnej w miejscowym teatrze, pokazali nam Devę. To miasto odrobinę większe od Kutna, z położoną wysoko nad miastem fortecą i ze słynną szkołą mistrzów sportu w gimnastyce artystycznej.
Kolejne 2 dni spędziliśmy całą grupą w górach Retezat (park narodowy), w Cabana Lolaia, czyli schronisku w pobliżu wodospadu na rzece Lolaia. Młodzież, nieco odcięta od świata zewnętrznego, miała tam czas na prawdziwą integrację i spotkanie z przyrodą: park linowy, strzelanie z łuku, przejazd na linie nad górskim wodospadem, ściankę wspinaczkową i gry na prawdziwym górskim powietrzu.
Zwiedziliśmy również Kluż-Napokę (Cluj-Napoca), drugie co do wielkości miasto Rumunii. Głównym punktem programu były tu wizyty w obserwatorium astronomicznym oraz w ogrodzie botanicznym.
Przygotowane przez rumuńskich nauczycieli, głównie panią Monikę Hompot, warsztaty z astronomii połączone z ćwiczeniami praktycznymi, również bardzo się młodzieży podobały.
Nauczyciele mieli możliwość obejrzenia okazałego średniowiecznego zamczyska Hunedoara, w którym hollywoodzka legenda ponoć umieszcza hrabiego Drakulę.
Znajomości i przyjaźnie, zawarte jeszcze w Polsce, podczas pobytu u nas gości w maju, zostały przypieczętowane, a na koniec oblane łzami rozstania. Była to prawdziwa integracja młodzieży!
Przed nami jeszcze jeden etap projektu – majowy wyjazd na Węgry.Info G. Mojsiej GM 1 Kutno