- Lekcja astronomii w Toruniu
- Spotkanie z alpinistą
- Ślad wodny oraz licznik CO2
- O energii
- Warsztaty ekologiczne.
- Z wizytą w Rogowie
- Film o tematyce przyrodniczej
- Z Erasmusem na Wegrzech
- Nowe krzewy i drzewa przed szkołą
- Sprzątanie podwórka szkolnego
- Wyniki konkursu fotograficznego i plastycznego.
- Ekologicznie w Gimnazjum nr 1
- Czym jest ekologiczny ślad?
- EKO-Qiuz
- "Erasmusowa" zbiórka makulatury.
- Eko –jarmark i Eko-wystawa
- Wizyta w Rumunii
- O kosmosie
- Światowy Dzień Wody 22 marca
- Dzień Ziemi
- Spotkanie protow - dzień piąty
- Spotkanie projektowe - dzień czwarty
- Spotkanie projektowe - dzień trzeci
- Spotkanie projektowe - dzień drugi
- Spotkanie projektowe - dzień pierwszy
- Turcja
- Logo projektu wybrane
- Projekt Erasmus+
Czym jest ekologiczny ślad?
Ekologiczny ślad – po angielsku ecological footprint – to, mówiąc językiem ścisłym, analiza zapotrzebowania człowieka na zasoby naturalne biosfery. W tej chwili to jedyne narzędzie, dzięki któremu możemy zmierzyć, ile powierzchni naszej planety i wody potrzeba do wytworzenia zasobów, które pojedynczy człowiek konsumuje na co dzień oraz do przetworzenia jego odpadów. Porównywana jest ludzka konsumpcja zasobów naturalnych ze zdolnością planety do ich regeneracji. Szacuje się liczbę hektarów lądu i morza, potrzebnych, by zrekompensować nasze potrzeby. Sam ślad mierzony jest w globalnych hektarach (gha) na osobę.
Prościej? Ekologiczny ślad pokazuje ile miejsca na ziemi zajmujesz ze swoimi potrzebami dnia codziennego – transportem, wyżywieniem, zużyciem energii… Dzięki temu widać, jaki wpływ ma styl życia każdego z nas na Ziemię. Pozwala to odpowiedzieć na pytanie, czy podział dóbr środowiskowych jest na świecie sprawiedliwy, kto nadużywa, komu ich brakuje. Ułatwia nam również zdecydować, jak zmienić sposób życia na bardziej zrównoważony – tak, aby przyszłe pokolenia nie musiały szukać nowej planety.
Ślad może być obliczany indywidualnie dla każdego lub dla grupy ludzi – organizacji, społeczeństwa, narodu, albo dla producenta czy typu produkcji- na przykład wytwarzania konkretnego produktu. Bierze się pod uwagę wszystkie konsumowane materiały biologiczne i całą emisję produkowanego dwutlenku węgla w ciągu roku. Konkretny przykład: wyprodukowanie 1 kg wołowiny powoduje emisję takiej samej ilości CO2 jak jazda non stop samochodem z prędkością 50 km/h przez 250 km. Produkcja tej porcji mięsa pochłonie taką samą ilość energii jak żarówka 20-watowa paląca się przez 20 dni.
W ramach projektu Erasmus + uczniowie klas trzecich przystąpili do próby zmierzenia swojego indywidualnego śladu ekologicznego. Każdy uczeń rozwiązał ankietę, poprzez którą mógł przeanalizować swój styl życia z ekologicznego punktu widzenia. Zostały też podsumowane średnie wyniki poszczególnych klas. Oto zestawienie:
Klasa IIIA: 4,63
Klasa IIIB: 3,7
Klasa IIIC: 3,78
Klasa IIID: 4,83
Klasa IIIE: 5,34
Ślad ekologiczny przeciętnego Polaka to 4,3gha. Analizując powyższe wyniki dochodzimy do wniosku, ze wielu z nas wykracza pod tym względem poza średnią. Co zrobic aby obniżyć swój wynik? Oto kilka propozycji:
Woda:
- zamontuj wodooszczędną spłuczkę w toalecie i wodooszczędną końcówkę prysznica;
- uszczelnij cieknące krany i spłuczkę w toalecie;
- zamiast nawadniać trawniki, używaj deszczówki do podlewania roślin w ogrodzie.
Odpady:
- oddawaj zbędne rzeczy potrzebującym oraz kupuj przedmioty z drugiej ręki; na przykład książki, odzież;
- naprawiaj sprzęt i odzież zamiast kupować nowe rzeczy;
- pożyczaj innym gazety i czasopisma do poczytania;
- zorganizuj kiermasz używanych rzeczy na swoim osiedlu albo w szkole
Zakupy i żywność:
- nie sugeruj się reklamą;
- w miarę możliwości postaraj się hodować swoje własne zioła, warzywa i owoce.
To tylko niektóre eko-wskazówki. Więcej będzie można znaleźć wkrótce na szkolnej wystawie ekologicznej przygotowanej z okazji Dnia Ziemii.
Zapraszamy tez do podjęcia próby zmierzenia swojego indywidualnego śladu ekologicznego, np. rozwiązując zamieszczoną ankietę.
Ankieta_-_Ekologiczny_odcisk_stopy.doc